PIT-37

PIT-37

 

W 2008 r. rozliczałem przychód ryczałtowo oraz byłem zatrudniony na umowę o pracę. Jakie deklaracje powinienem wypełnić?
Odpowiedz:
Wypełni Pan dwie deklaracje – z tytuł stosunku pracy będzie to PIT 37, z tytułu deklarowania przychodów z działalności gospodarczej rozliczanej ryczałtowo lub z tytułu najmu lub dzierżawy prywatnej PIT 28. Zakładam, że poza wskazanymi przychodami nie wykazuje Pan innych przychodów podlegających opodatkowaniu.
Ile w 2010 r. wynosi kwota wolna od podatku?
Odpowiedz:
W tym roku kwota ta wynosi 556 zł 02 gr. Jeżeli uzyskuje Pan kwoty przychodów i w zaliczkach miesięcznych lub kwartalnych kwota ta nie była na bieżąco uwzględniana, to przy założeniu, że nie przekroczy Pan pierwszego progu skali podatkowej, będzie to minimalna kwota nadpłaty, jaką uzyska Pan w rozliczeniu w danym roku podatkowym.
Czy jeżeli pracowałem niepełne 12 miesięcy (praca rozpoczęta w połowie stycznia, zakończona w połowie grudnia), to przysługują mi koszty uzyskania w pełnej wartości?
Odpowiedz:
Tak, nawet jeżeli pracował Pan niepełny miesiąc, koszty uzyskania przychodów przysługują Panu ryczałtowo w pełnej wartości za dany miesiąc. A zatem przy pracy wykonywanej w taki sposób będzie Panu przysługiwało prawo do pełnych kosztów uzyskania przychodów za całe 12 miesięcy w roku podatkowym.




Jak odliczyć leki w PIT 37

Mam grupę I, chce rozliczyć ulgę na leki, jak to wpisać w PIT-37?
Powinna Pani wykazać ulgę najpierw w załączniku PIT/O (poz. 15) a następnie w PIT-37 (poz. 97). Proszę pamiętać, że odliczeniu za każdy miesiąc podlega kwota różnicy pomiędzy kwota wydatkowaną na leki a kwotą 100 zł, zatem nie jest to cała kwota wydatku poniesionego w aptece.  Wydatek można odliczać jedynie, gdy jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Stąd będą to jedynie leki specjalistyczne, a nie każdy wydatek poniesiony na leczenie. Podatnik powinien posiadać dowód poniesienia wydatku (np. fakturę z apteki) oraz zaświadczenie lekarza, że zalecone w leczeniu są leki, które rozlicza się w ramach ulgi.



Jak wypełnić korektę zeznania podatkowego?

Złożyłam PIT-37, teraz zauważyłam błąd obliczeniowy w jednej pozycji. Czy deklarację korygującą należy wypełniać w całości, czy tylko te pozycje, które były korygowane?
 
Przy sporządzaniu korekty wypełniamy ponownie dane zeznanie podatkowe, wskazując w nim kwoty prawidłowe. Uzasadnienie przyczyn korekty może zawierać wskazanie pozycji, które podlegały korekcie. Dodatkowo nie można zapomnieć o oznaczeniu deklaracji w polu „korekta”. Wówczas dany druk jest traktowany jako deklaracja korygująca.





Wyjaśnienie rubryki w PIT 37 „ulgi i odliczenia budowlane - kwota przypadająca do odliczenia od przychodu w PIT 28”

Czy rozliczając się ryczałtem, a także na zasadach ogólnych (różne źródła) mam możliwość odliczać ulgi budowlane? Jakie obecnie przysługują mi ulgi i w której rubryce mogę je wpisywać?
Obecnie nie występują żadne nowe ulgi budowlane, a zakres odliczeń, które obowiązują dotyczy jedynie ulg, do których podatnik nabył prawa w latach wcześniejszych. Zatem nie ma Pan możliwości wpisywać praw do ulg nowo nabytych.
Co więcej, w przypadku korzystania z ulg nabytych proporcjonalnie w ramach rozliczeń PIT-28 i PIT-37 rubryka służy podaniu odliczeń ulgi wykorzystanej w drugim z rozliczeń podatkowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz