PIT-38

PIT-38

 

Czy prowizja kredytu wziętego na zakup akcji oraz prowizja maklerska mogą stanowić koszt uzyskania przychodu z ich zbycia?
Odpowiedz:
Tak, urzędy skarbowe uznają powszechnie, że kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji mogą być opłaty za założenie i obsługę rachunku maklerskiego, a także prowizje biura maklerskiego pobierane od transakcji kupna i sprzedaży akcji (Urząd Skarbowy w Olsztynie, 13 czerwca 2005 r., US.VI/I-415-58-I/05). Natomiast Urząd Skarbowy w Siedlcach (13 czerwca 2005 r., 1426/PD/415-26A/05/AA) stwierdził, że wydatki na zakup prasy i literatury fachowej o tematyce ściśle związanej z inwestowaniem na giełdzie będą stanowiły koszty ponoszone w celu uzyskania dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.
W zakresie odsetek od kredytu bezpieczniejsze jest rozliczanie w kosztach wyłącznie kwoty proporcjonalnie, tj. od tej części udzielonego kredytu, który faktycznie został wykorzystany na zakup akcji (Izba Skarbowa w Poznaniu, 23 sierpnia 2006 r. BD-F/415-5/06/OD), a nie od kwoty udzielonego kredytu (przy redukcji sprzedaży kredyt tylko w części spożytkowany będzie na zakup akcji i wpływać będzie tylko w części na uzyskiwanie przychodów).
Jak rozliczyć dochód funduszy inwestycyjnych?
Odpowiedz:
Sam przychód z funduszy inwestycyjnych rozliczany jest przez płatnika, pobiera on ryczałtowo podatek 19%. Przychodu nie wykazuje się z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa subfunduszu funduszu inwestycyjnego z wydzielonymi subfunduszami, w przypadku zamiany jednostek uczestnictwa subfunduszu na jednostki uczestnictwa innego subfunduszu tego samego funduszu inwestycyjnego.
Dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz o inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.
Dla większości przychodów z tytułu kapitałó pieniężnych właściwym będzie natomiast PIT 38.


Czy aport niepieniężny do spółki (samochód) zobowiązuje do złożenia PIT 38?
Odpowiedz:
Tak, w takim przypadku przychód określony powstaje w dniu:
  • zarejestrowania spółki albo
  • wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  • wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.
  • Koszt uzyskania przychodu na dzień objęcia udziałów lub akcji określa się w wartości początkowej przedmiotu wkładu zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz